Wózki widłowe ze specjalnymi uchwytami ładunku

Podstawowe elementy konstrukcji wszystkich wózków widłowych niezależnie do przeznaczenia są takie same. Zasadnicza część konstrukcji to rama wózka wykonana ze stalowych profili oraz podwozie wyposażone w cztery lub trzy koła oraz silnik (w zależności od rodzaju napędu: elektryczny, gazowy lub na olej napędowy).  

wózek zaciskowy

Bardzo charakterystycznym elementem jest umieszczony z przodu wózka maszt, zazwyczaj wysuwany czołowo (możliwe są również konstrukcje z masztem wysuwanym bocznie) oraz karetka, zwana inaczej płytą czołową, zamontowana do masztu. Do karetki mocuje się kratę ochroną, zabezpieczająca operatora wózka przez zsunięciem się transportowanych elementów. Z góry operatora chroni klatka bezpieczeństwa. Sterowanie wózkiem zazwyczaj odbywa się z kabiny, w której znajdują się kierownica oraz pedały gazu i hamulca (czasami także sprzęgło).


Wózki widłowe 375 dostawców

 

Do karetki mocuje się widły, służące do przenoszenia towaru, zwykle umieszczonego na paletach. Zazwyczaj mają one kształt litery L i wykonane są z jednego kawałka stali poruszanego za pomocą łańcucha. Widły to najczęściej stosowany rodzaj osprzętu do transportu bliskiego i magazynowania, wykorzystywany w fabrykach, magazynach czy hurtowniach, jednak w zależności od rodzaju towaru lub materiału, jego rozmiarów lub nietypowych kształtów stosuje się również inne rodzaje uchwytów ładunku. Z tyłu wózka znajduje się przeciwwaga, której zadaniem jest utrzymanie równowagi podczas transportu materiałów, które przeciążają przód wózka widłowego.

 

Dodatkowy osprzęt czyni wózki jezdniowe urządzeniami wielofunkcyjnymi, za pomocą których można przeładowywać i transportować wszelkiego rodzaju wymagające materiały i towary. Istnieje kilka branż produkcji, w których dodatkowy ostrożeń jest wręcz niezbędny, takich jak branża budowlana, czy AGD.

 

Przykładem wózków ze specjalnymi uchwytami ładunku są wózki wyposażone w chwytaki do przenoszenia towarów niespaletyzowanych:

 

  • kartonów: pozwalające przewozić materiały opakowane, takie jak telewizory, pralki, czy lodówki. Zwykle mają one wbudowany przesuw boczny, pozwalający korygować kierunek jazdy)
  • beczek: chwytak, zwykle pochylany do przodu i obrotowy składa się z dwóch ramion dostosowanych do formy beczki
  • chwytaki do pobierania i transportowania rur (w przypadku rur cementowych lub betonowych o dużej wadze zazwyczaj stosuje się dodatkowe urządzenia zabezpieczające przez uszkodzeniem ładunku)
  • do rol papieru, bel tytoniu czy rol celulozowych

wózek trzpieniowyDo transportu materiałów zrolowanych stosuje się wózki trzpieniowe, w których osprzęt jest montowany na płycie czołowej. Zazwyczaj koniec trzpienia jest zaokrąglony, tworząc zintegrowaną część z prowadnicą w celu zachowania dobrej widoczności.

 

Szacuje się, że bezpieczny transport takich materiałów jak wykładziny czy dywany wymaga długości trzpienia stanowiącej około 70 procent długości dywanu, aby uniknąć załamania zwoju. Pręt nośny zwykle ma mały przekrój, jednocześnie zapewniając dużą wytrzymałość. Wózki z trzpieniem (zwanym także ostrogą) wykorzystuje się również do transportowania materiałów w kręgach, takich jak druty czy blachy.

Chcesz kupić wózek widłowy? Znajdź dostawcę z Twojego Regionu:

 

Bardzo charakterystycznym wózkiem są wózki szuflowe, przeznaczone do przewożenia materiałów sypkich. Dzięki szufli (inaczej łyżce) wózek pracuje jako typowa ładowarka. Są to klasyczne przykłady wózków naładownych kolebowych. Znajdują zastosowanie w transporcie węgla albo miału, oraz materiałów budowlanych, takich jak pasek lub kruszywa oraz w rolnictwie: do transportu zboża, ziemniaków, nawozów, marchwi. Wózki widłowe z takim osprzętem służą również do odśnieżania. Istnieją szufle mechaniczne i hydrauliczne (wózek powinien mieć dodatkową sekcję hydrauliczną). Jeżeli chodzi o sposób mocowania szufli to może być ona zamocowana albo ba karetkę albo na widły.

 

Wózek wysięgowy posiada dodatkowy osprzęt w postaci wysięgnika, zazwyczaj wyposażonego w hak. Wózki tego typu nadają się do transportowania materiałów o dużych gabarytach, a także w rozładunku kontenerów czy regałów, gdy nie ma możliwości bezpośredniego podjechania wózkiem, aby wyjąć towar.

 

Wózek zaciskowy (dociskowy) wyposażony w pazury dociskowe zapewnia stabilność ładunku, co do którego istniałaby obawa, że w trakcie transportu będzie niestabilny. Służy między innymi do transportu bali drewnianych czy rur, bel papieru, tkanin w rolkach, skrzynek z cieczami i beczek.

Złóż własne zapytanie o wózek widłowy i otrzymaj oferty od firm »

www.e-wozki-widlowe.com
Yandex.Metrica