Różne napędy – różne możliwości wózków widłowych

Zasadnicza konstrukcja wszystkich obecnie produkowanych wózków widłowych jest podobna, a co więcej - nie zmieniła się w rewolucyjny sposób od czasu wynalezienia tych pojazdów. Ich historia sięga lat 20 ubiegłego wieku, kiedy na pomysł stworzenia maszyny przemysłowej, która ułatwiałaby transport na bliskie odległości wszelkiego rodzaju ładunków wpadło równocześnie kilka firm (działających zresztą do dnia dzisiejszego).

napęd wózków widłowych - rodzaje

Każdy wózek zbudowany jest na solidnej stalowej ramie. Z tyłu dla bezpieczeństwa umieszcza się ciężką przeciwwagę, a z przodu zamocowany w pionie maszt odpowiadający za podnoszenie i opuszczanie czy też pochylanie ładunku. Spód wózka tworzy podwozie wyposażone w trzy lub cztery koła (trzy zapewniają większą zwrotność nawet na małych przestrzeniach magazynowych, a cztery gwarantują lepszą stabilność na ostrych zakrętach).

Do masztu mocuje się karetkę (płytę czołową), a do niej kratę ochronną zabezpieczającą operatora oraz najbardziej charakterystyczny element wózka: widły, od których pochodzi nazwa pojazdu. Możliwe są też inne rodzaje osprzętu dobierane w zależności od przeznaczenia konkretnego modelu wózka widłowego i od rodzaju ładunku. Operator kieruje wózkiem zazwyczaj z otwartej lub zamykanej kabiny, chociaż w niektórych konstrukcjach stosuje się podesty.

Chcesz kupić wózek widłowy? Znajdź dostawcę z Twojego Regionu:

Aby wózek widłowy był w stanie się poruszać, potrzebuje napędu. Napęd jest jednym z najważniejszych kryteriów branych pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o wyborze konkretnego modelu wózka. Inne czynniki to oczywiście udźwig (jak ciężki ładunek jest w stanie podnieść wózek) i rodzaj osprzętu zamontowanego na karetce. Osoby zainteresowane zakupem, wynajmem lub leasingiem wózków widłowych mają do swojej dyspozycji modele z kilkoma podstawowymi rodzajami napędu.

Ręczny, elektryczny czy spalinowy?

Najprostsze wózki widłowe mają napęd ręczny, co w praktyce oznacza, że są pchane przez operatora. Ładunek zostaje umieszczony na paletach z przodu wózka, a operator idący z tyłu stanowi rodzaj naturalnej przeciwwagi. Wynikają z tego oczywiste ograniczenia tego typu wózków (najczęściej są to paleciaki) związane z możliwością transportowania towarów lub materiałów o niezbyt wielkiej masie. Jednak na potrzeby niewielkiego magazynu czy sklepu takie wózki są całkowicie wystarczające. Nowoczesne modele posiadają silnik, który odpowiada za wprawianie pojazdu w ruch. Wykorzystuje się zwykle silniki elektryczne lub spalinowe.


Wózki widłowe 375 dostawców

Dawniej stosowano silniki podłączone do sieci elektrycznej za pomocą długiego kabla, ale obecnie w zasadzie takich wózków się już nie spotyka. Mogły się one poruszać jedynie na dystans wyznaczony długością kabla, więc zrezygnowano z tego rozwiązania jako mało funkcjonalnego na rzecz elektrycznych silników akumulatorowych. Wydajne i pojemne akumulatory okazują się bardzo praktyczne jako napęd wózków widłowych używanych pod dachem. Nie emitują spalin szkodliwych dla operatora i bezpośredniego otoczenia, a przy tym są stosunkowo ciche. Jeśli chodzi o wózki z napędem spalinowym do wyboru są dwa rodzaje paliwa: gaz LPG lub benzyna. Montuje się również silniki wysokoprężne Diesla.

O wyższości wózków spalinowych nad elektrycznymi i odwrotnie

Dyskusja o przewadze wózków z napędem spalinowym nad wózkami z napędem elektrycznym przypomina spór dotyczący wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad świętami Wielkanocy. Każde z rozwiązań ma swoje niekwestionowane atuty i ograniczenia. Wózki spalinowe zwykle charakteryzują się znacząco większym udźwigiem (nawet do kilku ton) i świetnie sprawdzają się na otwartych przestrzeniach. Wybierane są więc do przedsiębiorstw i zakładów, gdzie istnieje konieczność przewożenia ładunków między budynkami (halami, magazynami). Doskonale radzą sobie nawet na nierównej nawierzchni. Jednak pod dachem zdecydowanie bezpieczniejsze z uwagi na brak emisji spalin są wózki z napędem elektrycznym. Alternatywą dla nich są nowoczesne niskoemisyjne wózki napędzane gazem LPG ze specjalnej instalacji gazowej.

Sterowanie ruchem wózka

Poza sprawnym napędem każdy wózek potrzebuje urządzeń sterujących, które pozwolą operatorowi na nadawanie mu odpowiedniego kierunku jazdy i kontrolę prędkości poruszania się. Mechanizmy odpowiedzialne za kierowanie wózkiem widłowym wzorowane są na samochodowych. Operator ma do swojej dyspozycji klasyczną kierownicę, a także pedały hamulca i gazu. W niektórych modelach występuje również pedał sprzęgła. Standardowo wózek ma dwa biegi: może poruszać się szybciej lub wolniej zarówno do przodu, jak i do tyłu. Najczęściej montowane są skrzynie biegów ze sprzęgłem ciernym lub hydrokinetycznym, spotykane są też dwa rodzaje przekładni: hydrodynamiczna i hydrostatyczna. Podczas prowadzenia wózka należy pamiętać, że ma on znacznie mniejszy od samochodu promień skrętu.

Złóż własne zapytanie o wózek widłowy i otrzymaj oferty od firm »

www.e-wozki-widlowe.com
Yandex.Metrica