Nowoczesne wózki widłowe – perfekcyjna konstrukcja i przemyślany design

Pierwsze podnośnikowe wózki jezdniowe skonstruowano niemal sto lat temu. Pojawiły się jako rozwiązanie problemów błyskawicznie rozwijającego się przemysłu w zakresie transportu wewnętrznego na niewielkie odległości i techniki magazynowania. Wyprodukowało je jednocześnie kilka firm, które zastosowały zbliżone rozwiązania konstrukcyjne.

Nowoczesne wózki widłowe

Okazały się one na tyle wydajne, że do dnia dzisiejszego podstawowe elementy konstrukcyjne stosowane przez projektantów wózków widłowych pozostały w dużym zakresie takie same. Obecnie w XXI wieku wózek widłowy składa się ze stalowej ramy, stanowiącej zasadniczą część konstrukcji oraz podwozia na czterech lub trzech kołach i silnika. Najbardziej charakterystycznym elementem jest maszt znajdujący się z przodu i wysuwany zazwyczaj czołowo (czasami spotyka się modele wyposażone w maszt wysuwanym bocznie) oraz zamontowana do niego karetka, do której mocuje się ochronną kratę oraz osprzęt roboczy (najczęściej widły, od której pochodzi nazwa tych maszyn) przenoszący ładunek.

 

Jednak od czasu wynalezienia wózków widłowych w ich projektowaniu zaszła prawdziwa rewolucja. Kolejni projektanci skupiali swoje wysiłki na stworzeniu urządzenia, które będzie maksymalnie wydajne, zwrotne, a jednocześnie stabilne, a przy tym zaprezentuje się nowocześnie i stylowo. Pojawiły się bardziej ekologiczne i wydajne rodzaje napędu (dziś nabywca ma do wyboru wózki widłowe nie tylko z silnikiem spalinowym napędzanym benzyną lub gazem LPG, ale także bardziej przyjazne dla środowiska wózki elektryczne. Bardzo wzbogaciła się gama dostępnych na rynku modeli. Firmy projektujące i produkujące wózki widłowe nie spoczywają jednak na laurach.

Chcesz kupić wózek widłowy? Znajdź dostawcę z Twojego Regionu:

Konstrukcje stają się coraz bardziej wytrzymałe, a możliwości eksploatacyjne wózków coraz bardziej zróżnicowane. Jest to bezpośrednio związane z rosnącymi wymaganiami nabywców, którzy oczekują rozwiązań nowoczesnych, na miarę XXI wieku, wykorzystujących nowoczesne technologie i wszelkie techniczne nowinki w celu podniesienia wydajności i usprawnienia procesów produkcji, magazynowania i transportu ładunków.

 

Współczesne wózki widłowe konstruowane są jako urządzenia wielofunkcyjne, przy wykorzystaniu których można magazynować, przeładowywać i przenosić wszelkiego rodzaju materiały i towary, nawet te wymagające szczególnej ostrożności podczas transportu lub charakteryzujące się nietypowymi kształtami i wymiarami (na przykład beczki lub dywany). Istnieje kilka branż przemysłu i produkcji, w których dodatkowy osprzęt jest wręcz niezbędny – należą do nich między innymi branża budowlana, oraz AGD.

 

Niektóre serie wózków widłowych są projektowane na specjalne zamówienia. Ich możliwości uwzględniają specyfikę potrzeb konkretnego nabywcy i wymagają zastosowania indywidualnych rozwiązań. Są w stanie sprawnie poruszać się w wąskich pomieszczeniach magazynu lub hurtowni, mają bardzo niewielki promień skrętu, a jednocześnie są na tyle stabilne, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo operatorowi i przewożonemu ładunkowi.

 

Duży wpływ na design obecnie trafiających na rynek wózków widłowych mają zmiany dotyczące wymaganej wysokości składowania (ma to także znaczenie w kwestiach związanych z ochrona przeciwpożarową czy ogólnym projektowaniem architektury przemysłowej). Już w latach 80 ubiegłego wieku pojawiły się modele wózków wysokiego składowania, które były w stanie podnieść i precyzyjnie umieścić ładunek na wysokości powyżej 10 metrów. W swoim czasie była to prawdziwa rewolucja w dziedzinie logistyki magazynowania. Innowacja ta znacząco wpłynęła na wydajność procesów przemysłowych.


Wózki widłowe 375 dostawców

Czas potrzebny do ułożenia w magazynie towarów znacząco się skrócił, bo cykl roboczy takiego wózka o o najmniej kilka procent krótszy niż w przypadku modeli zdolnych do pracy na mniejszych wysokościach. Niektóre modele wózków wysokiego składowania sprawnie radzą sobie z ładunkami o ciężarze przekraczającym kilka ton, a ich maksymalna wysokość podnoszenia sięga nawet 15 metrów. Z kolei wózki przeznaczone do eksploatacji w wąskich korytarzach pozwalają optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Wózki te są w stanie zachować pełną manewrowość nawet w korytarzach niewiele szerszych od samego urządzenia, dzięki czemu dostępna powierzchnia do magazynowania jest znacznie większa. Zwykle ich maksymalna wysokość podnoszenia wynosi od 3 do ponad 10 metrów.

 

Prawdopodobnie nie jest to jeszcze ostatnie słowo w dziedzinie projektowania wózków widłowych. Czołowe marki toczą wyścig, a na rynek wciąć trafiają unowocześnione modele, na przykład korzystające z elektronicznie sterowanych systemów automatycznego przechowywania i wyszukiwania towarów w magazynie.

Złóż własne zapytanie o wózek widłowy i otrzymaj oferty od firm »

www.e-wozki-widlowe.com
Yandex.Metrica