Jak dobrać wózek widłowy do naszych wymagań

Jezdniowe wózki podnośnikowe zwane popularnie od najczęściej stosowanego rodzaju osprzętu wózkami widłowymi to prawdopodobnie najczęściej wykorzystywane maszyny przemysłowe. Służą do transportowania towarów, ładunków, elementów i materiałów na terenie każdej fabryki i magazynu, niezależnie od branży i ich wielkości.

wózek widłowy podczas załadunku

 

Wykorzystywane są przede wszystkim w transporcie wewnętrznym na niewielkie odległości, a więc w pomieszczeniach znajdujących się w halach produkcyjnych, hurtowniach, a także sklepach o dużej powierzchni i magazynach. Mogą być również używane do przewożenia ładunków pomiędzy obiektami, składowania i umieszczania towaru na wysokich półkach. Wszystko zależy od parametrów technicznych konkretnego modelu wózka widłowego, a więc miedzy innymi maksymalnego udźwigu, rodzaju dodatkowego osprzętu oraz typu napędu. Dostępne obecnie na rynku wózki widłowe to urządzenia nowoczesne, wydajne i bezpieczne. Są projektowane i produkowane przez wiele znanych i cenionych marek specjalizujących się w dostarczaniu sprzętu do zastosowań przemysłowych.


Wózki widłowe 375 dostawców

 

Gama dostępnych modeli jest tak zróżnicowana, że zastanawiając się nad zakupem wózka widłowego dla swojej firmy trzeba wziąć pod uwagę mnóstwo kwestii, począwszy od ceny (zazwyczaj wózki widłowe używane są zdecydowanie tańsze od fabrycznie nowych, a dzięki odpowiedniej konserwacji i eksploatacji mogą służyć jeszcze wiele lat), poprzez zakres planowanych zastosowań, a skończywszy na wielkości i ciężarze ładunków. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą przymierzającym się do zakupu wózka, warto poznać bliżej możliwości różnych modeli standardowych i specjalistycznych.

 

Jak dobrać wózek widłowy do naszych wymagań?

 

Podstawowa konstrukcja każdego wózka widłowego jest w gruncie rzeczy taka sama. Różnice pojawiają się w rodzajach osprzętu, budowie kabiny lub platformy dla operatora i możliwościach maksymalnego udźwigu. Każdy wózek widłowy, niezależnie od tego do jakich zastosowań będzie używany składa ze z solidnej ramy ze stalowych profili i podwozia. Podwozie może być wyposażone w cztery lub trzy koła. Napęd dla wózka zapewnia silnik: elektryczny, spalinowy, na gaz lub olej. Z przodu wózka montuje się maszt a do niego karetkę czyli płytę czołową. Do karetki zamontowane jest też ochronna krata, która ma za zadanie zabezpieczyć operatora przed ładunkiem, który mógłby się zsunąć. Dodatkowym zabezpieczeniem z góry jest klatka bezpieczeństwa. Najczęściej stosowanym rodzajem osprzętu są widły, które służą do przenoszenia towaru.

Chcesz kupić wózek widłowy? Znajdź dostawcę z Twojego Regionu:

 

Zwykle wykonane są z jednego elementu stalowego w charakterystycznym kształcie litery L. Z tyłu wózka umieszczona jest przeciwwaga, której ma na celu pomóc w utrzymaniu równowagi podczas transportu ciężkich ładunków i zapobiec ewentualnym wywrotkom. Różne rodzaje dostępnych wózków widłowych mogą się nieznacznie różnić szczegółami konstrukcyjnymi, na przykład mieć maszt wysuwany bocznie lub korzystać z napędu ręcznego, tak jak w przypadku klasycznych paleciaków. Problem zaczyna się, kiedy trzeba wybrać wózek widłowy najlepszy do zastosowania na terenie własnego zakładu, bo liczba parametrów, które trzeba wziąć pod uwagę jest stosunkowo duża.

 

Co trzeba wziąć pod uwagę kupując wózek widłowy?

 

Wózek widłowy to dla każdego zakładu poważna inwestycja. Dlatego należy go dobierać starannie i po dokładnym rozważeniu zarówno własnych oczekiwań, jak i dostępnych na rynku opcji.
Oto podstawowe pytania, jakie trzeba sobie zadać, wybierając wózek widłowy:

  • Jaki rodzaj napędu? Wózki widłowe elektryczne (obecnie głównie akumulatorowe) mogą być wykorzystywane również w zamkniętych pomieszczeniach, ponieważ nie wytwarzają niebezpiecznych spalin. Z reguły jednak charakteryzują się mniejszymi możliwościami udźwigu

 

  • Wózek czterokołowy czy trójkołowy? Pierwsze rozwiązanie zapewnia większą stabilność wózka, a drugie – większą zwrotność podczas wykonywania manewrów w wąskich pomieszczeniach.

 

  • Jaki rodzaj masztu? Zazwyczaj wózki posiadają maszt wysuwany czołowo, ale czasami istnieje potrzeba zastosowania urządzenia z masztem wysuwanym bocznie. Parametry masztu określają także maksymalną wysokość, na którą wózek będzie w stanie podnieść ładunek.

 

  • Jaki rodzaj osprzętu? Najczęściej w transporcie bliskim i magazynowaniu wykorzystuje się wózki z klasycznymi widłami. Jednak w zależności od rodzaju transportowanego towaru, a także jego wymiarów lub nietypowych kształtów istnieje konieczność użycia innych uchwytów. Warto przyjrzeć się, jakie możliwości maja wózki widłowe wysokiego składowania, specjalne wózki do przenoszenia i chwytania beczek, towarów o dużej długości (np, dywanów), w tym wózki trzpieniowe, czy wózki wyposażone w obrotnice.

 

Odpowiedź na te pytania pozwoli wybrać model idealny dla potrzeb Twojej firmy.

Złóż własne zapytanie o wózek widłowy i otrzymaj oferty od firm »

www.e-wozki-widlowe.com
Yandex.Metrica